Szybki kontakt
PRAKTECH sp. z o. o.

  

Klub Wynalazców PRAKTECH
Sp. z o.o.

Turowa Wola 47a
96-111 Kowiesy 


e-mail:     
 info@praktech.pl

                 biuro@praktech.pl

szalunki:  +48 606 680 615    

Ze względu na bardzo pogarszający się w ostatnim czasie zasięg sieci komórkowych, mogą wystąpić trudności z uzyskaniem połączenia. Prosimy o wyrozumiałość. Zawsze oddzwaniamy.

admin:     + 48 575 660 360

 

Spółka wpisana do KRS pod numerem

0000381420 przez Sąd dla Łodzi Śródmieścia.

Kapitał zakładowy 60.000 zł 

NIP 836-185-06-69, REGON 101056672

 

 

 

Szalunek fundamentowy » Opis szalunku do fundamentu
PRAKTECH sp. z o. o.

Szalunek XPS jest zbudowany z płyt XPS, łaczących je plastikowych listew oraz elementów pomocniczych - rozpórek, dystansów,itd.

Kiedyś sklejaliśmy płyty XPS (koloru niebieskiego) w gotowe formy. Obecnie stosujemy nowszą technologię łączenia płyt listwami (żółte lub szare płyty XPS i czarne listwy). Kolory płyt mogą się  zmieniać.

Now technologia pozwala na samodzielny montaż szalunku na placu budowy, daje mozliwość zmiany kształtu szalunku oraz znacznie obniża koszty transportu.

               

 

 

 Listwy dość szczelnie zaciskają się na płytach XPS zapobiegając stratom ciepła i zapewniając szczelność. Niewielkie nieszczelności powstające na łączeniach listem można ew. uszczelnić pianką PUR, choć naszym zdaniem nie jest to konieczne.

Stosujemy dwa typy listew: listwy H do łaczenia dwóch płyt czołowo (jedna za drugą) oraz listwy L do łaczenia kątowego (naroża).

Część listew jest przykrecana do płyt XPS wkrętami już w zakładzie (listwy do połączenie podłogi i boków ławy). Do przykręcenia pozostałych listew, montowanych na budowie, dajemy w komplecie wkrety.

Płyty i listwy mają długość 2,5 m. W zakładzie, na życzenie klienta, możemy je skręcić w gotowe formy szalunkowe, ale ze względu na koszty transportu (wyrób gabarytowy) zwykle wozimy (wysyłamy) je w paczkach. Końcowy montaż nastepuje na budowie. 

 

Przykładowo złożone formy widać poniżej. Jednak na każdej budowie  może to wyglądfać inaczej (vide instrukcja montażu). Podłogę formy U stanowi płytę XPS kl 500 kPa lub 700 kPa o grubości 5 cm, ścianki wykonane są z płyty XPS kl. 300 kPa grubości 6 cm. 

W formę U wkładamy  podkładki dystansowe pod zbrojenie (w komplecie),a na zbrojenie kładziemy rozpórki  (także w komplecie), które zapobiegają złożeniu się szalunku w czasie obsypywania ziemią. Obsypaną formę U zalewamy betonem.

Po zalaniu ławy kładziemy na beton górną część szalunku na ściankę fundamentową . W formę wkladamy rozpórki, a od góry trzymacze (wszystko w komplecie). Obsypujemy ziemią i zalewamy sciankę. 

 

                                                                                                                                                                                                 Forma U + forma L

Po zalaniu szalunek zostaje w ziemi  jako  izolacja termiczna i przeciwwilgociowa fundamentu (szalunek tracony). Szalunek i fundament nie wymaga pielęgnacji ani dalszych prac. W sprzyjających warunkach już następnego dnia można przystąpić do murowania ścian.

Niektóre, typowe wymiary ław i ścianek fundamentowych są dostępne "od ręki", inne robimy  wg projektu budowlanego lub  zamówienia klienta. Termin wykonania to przeważnie kilka dni. Odchyłka wymiarowa długosci nie prakracza 2 cm, a szerokości i wysokości 1 cm (zwykle jest znacznie mniejsza). Listwy produkowane są z surowców wtórnych (ekologia  i koszty) dlatego ich estetyka nie jest idealna. Są jednak technicznie sprawne i bardzo praktyczne. 

Szalunek tracony XPS (szalunek XPS) jest naszym wynalazkiem zgłoszonym do Urzędu Patentowego RP pod nr. P-390 772. 
 

PRAKTECH sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.