Szybki kontakt
PRAKTECH sp. z o. o.

  

Klub Wynalazców PRAKTECH
Sp. z o.o.

Turowa Wola 47a
96-111 Kowiesy 


e-mail:     
 info@praktech.pl

                 biuro@praktech.pl

szalunki:  +48 606 680 615    

Ze względu na bardzo pogarszający się w ostatnim czasie zasięg sieci PLUS, mogą wystąpić trudności z uzyskaniem połączenia. Prosimy o wyrozumiałość. Zawsze oddzwaniamy.

admin:     + 48 575 660 360

 

Spółka wpisana do KRS pod numerem

0000381420 przez Sąd dla Łodzi Śródmieścia.

Kapitał zakładowy 60.000 zł 

NIP 836-185-06-69, REGON 101056672

 

 

 

Szalunek fundamentowy » opis szalunku do fundamentu
PRAKTECH sp. z o. o.

 KLIKNIJ ABY POBRAĆ RYSUNEK (jpg).

 

Szalunek XPS stanowi izolację termiczną, przeciwwilgociową i bufor antywibracyjny.

 

                                                                                                                                                                                                 Forma U + forma L

 Szalunek tracony XPS jest zbudowany jest z płyt XPS i łaczących je plastikowych listew.  Szalunek na ławę fundamentową nazywamy kształtką lub formą "U", na ściankę fundamentową - formą L.

Podłogę formy U stanowi płytę XPS kl 500 kPa lub 700 kPa o grubości 5 cm, ścianki wykonane są z płyty XPS kl. 300 kPa grubości 6 cm. (zadjęcie poniżej).

 W formę U wkładamy zbrojenie (podkładki dystansowe są w komplecie). Na zbrojenie kładziemy rozpórki  (także w komplecie), które zapobiegają złożeniu się szalunku w czasie obsypywania ziemią. Obsypaną formę U zalewamy betonem.

Po zalaniu ławy kładziemy na beton górną część szalunku, tzn. formę  L x 2. W formę wkladamy rozpórki, a od góry trzymacze (wszystko w komplecie). Obsypujemy ziemią i zalewamy sciankę. 

Do umocowania rozpórek wewnatrz form oraz zabezpieczenia form L przed przesunięciem korzystnie jest użyć gwoździ (w komplecie).

Listwy montażowe wytłaczamy z tworzywa sztucznego. Są one plastyczne i same zaciskają się na płycie tworząc szczelne połaczenie. Dodatkowo przykręcone są do płyt XPS wkrętami. Także podczas montowania szalunku korzystnie jest użyć wkrętów (dajemy je w komplecie).

   

Produkujemy trzy rodzaje listew: H60 - do łaczenia prostego dwóch płyt 6+6 cm (ścianki szalunku), L60 -do łaczenia kątowgo dwóch płyt 6 + 6 cm (ścianki szalunku) oraz L50 - do łączenia kątowego dwóch płyt 5 i 6 cm (podłoga i ścianka szalunku).   

   

Szalunek jest szczelny. Niewielkie nieszczelności powstające na łączeniach listem można ew. uszczelnić pianką PUR, choć naszym zdaniem nie jest to konieczne.

Po zalaniu szalunek zostaje w ziemi  jako  izolacja termiczna i przeciwwilgociowa fundamentu (szalunek tracony). Szalunek i fundament nie wymaga pielęgnacji ani dalszych prac. W sprzyjających warunkach już następnego dnia można przystąpić do murowania ścian.

Niektóre, typowe wymiary ław i ścianek fundamentowych są dostępne "od ręki", inne robimy  wg projektu budowlanego lub  zamówienia klienta. Termin wykonania to przeważnie kilka dni. Płyty i listwy łączące mają długość 2,5 m, a odchyłka wymiarowa nie prakracza 2 cm (zwykle jest znacznie mniejsza). Listwy produkowane są z surowców wtórnych (ekologia  i koszty) dlatego ich estetyka nie jest idealna. Są jednak technicznie sprawne i praktyczne.

  

 Szalunek tracony XPS (szalunek XPS) jest naszym wynalazkiem zgłoszonym do Urzędu Patentowego RP pod nr. P-390 772. 
 

PRAKTECH sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.