Szybki kontakt
PRAKTECH sp. z o. o.

  

Klub Wynalazców PRAKTECH
Sp. z o.o.

Turowa Wola 47a
96-111 Kowiesy 

info@praktech.pl - wyceny, info

 +48 606 680 615 - ceny, terminy

 Ze względu na bardzo pogarszający się w ostatnim czasie zasięg sieci komórkowych, mogą wystąpić trudności z uzyskaniem połączenia. Prosimy o wyrozumiałość. Zawsze oddzwaniamy.

 

biuro@praktech.pl - adres rezerwowy, tylko sprawy administracyjne

admin:     + 48 575 660 360

 

Spółka wpisana do KRS pod numerem

0000381420 przez Sąd dla Łodzi Śródmieścia.

Kapitał zakładowy 60.000 zł 

NIP 836-185-06-69, REGON 101056672

 

 

 

Instrukcja montażu
PRAKTECH sp. z o. o.

Instrukcja montażu szalunku XPS.pdf (do pobrania).

 

Szalunek tracony XPS w praktyce.

Oprócz Instrukcji montażu warto też zapoznać się  poniższymi informacjami natury ogólnej.  

 

    

Szalunek przygotowywany jest w zakładzie w postaci elementów: płyt XPS dł. 2,5 m, listew oraz innych detali montażowych.  Z tych elementów można zestawić kształtkę „U” do wylewania ławy fundamentowej lub kształtki „L” na ścianę fundamentową. Ze względu na transport ostateczny montaż następuje na budowie, bezpośrednio przed lub w czasie układania. Płyty XPS oraz listwy są częściowo połączone za pomoca wkrętów już w zakładzie.

             

  Montaż szalunku zaczynamy  od podłogi. Płyty podłogowe mają zafrezowania dla lepszej szczelności. Na odcinkach prostych układamy płyty jedna za drugą wkładająć frezy w siebie.

  

Narożniki układamy odcinając i zdejmując kawałek listwy szerokości płyty podłogowej i montując go "na sztorcu" płyty. 

Obie płyty dobrze jest zabezpieczyć przed przesuwaniem kawałkiem pręta zbrojeniowego lub gwoździem wbitym w grunt (chudy beton). W miejsce odciętej listwy dosuwamy prostopadle drugą płytę podłogową.

 Wsuwamy dwie ścianki szalunku aż do rogu. Na rogu łaczymy listwą kątową (w komplecie) i wstępnie usztywniamy wkrętem, a potem obsypujemy ziemią.  Postępujemy tak z zewnętrzną i wewnętrzną stroną narożnika.

    

W odcinki proste wsywamy ścianki tak, aby chwytały dwie płyty podłogowe - na zakładkę. Ścianki proste łaczymy listwami H i usztywniamy wkretami. 

WAŻNE!!

Wszystkie połaczenia wykonywane na budowie najlepiej wzmocnić wkrętami (w komplecie) lub obsypać ziemią. Najlepszą metodą łączenia jest wsuwanie płyt w listwy, ale można je też wkładać od góry. 

 W normalych warunkach glebowych szalunek ukladany (łączony) jest "na sucho" - płyty XPS + listwy plastikowe.  W trudniejszych warunkach (podchodząca woda) miejsca połaczeń można  uszczelnić silikonem, pianą PU lub klejem polimerowym.

 W ułożone części „U” wkładamy zbrojenie (podkładki dystansowe w komplecie), na zbrojenie kładziemy rozpórki ścianek (także w komplecie), obsypujemy szalunek ziemią i wlewamy beton. Na tak wylaną ławę nakładamy części górne 2x”L” do ścianki fundamentowej, znów obsypujemy ziemią i ponownie wlewamy beton.

 

 Na świeżo wylaną ściankę fundamentową kładziemy izolację poziomą z papy, a po stężeniu betonu rozpoczynamy roboty murowe.

Można wylać w szalunku samą ławę, a ściankę fundamentową wymurować z bloczków. Trwa to jednak dużo dłużej i wymaga większego nakładu pracy, szczególnie prawidłowe zaizolowanie termiczne i wodochronne ścianki murowanej.

Z płyty XPS oraz listew można zastawić też obrzeża i izolację pod płytę fundamentową (zdjęcia).

PRAKTECH sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.